Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LPBRCtv6WaM
Obraz przedstawia symboliczną scenę. Na piedestale znajdują się trzy postacie. Na samym szczycie siedzi kobieta określona podpisem Rethorica. Poniżej niej stoją na piedestale dwie inne kobiety: Prvdenta (czyli Mądrość) i Inventio (czyli Inwencja). Z lewej strony obrazu zbliżają się do nich trzy kobiety: Pax, Charitas, Ratio. Z prawej strony uciekają od piedestału trzy kobiety: Ira, Invidia, Discordia.

Nie znać języka swego hańbą oczywistą. Walka o czystość języka w czasach oświecenia

Autor nieznany, Retoryka zasiadająca na tronie między Mądrością a Inwencją, 1561
Źródło: domena publiczna.

Oświecenie można nazwać epoką wojny kulturowej postępowych intelektualistów, reformatorów z obrońcami starego porządku utrwalonego w czasach saskich. Stawką w tej walce było istnienie państwa. Osłabiały je od wewnątrz dążenia konserwatywnej szlachty do rozszerzania prywatnych przywilejów kosztem dobra publicznego. Z kolei od zewnątrz zagrażały mu roszczenia terytorialne potężnych sąsiadów. Najważniejszym obok polityki polem bitwy była kultura, a orężem – język, który reformatorzy postrzegali jako samoistną wartość, ale też jako środek wychowawczy, kształtujący postawę odpowiedzialnego obywatela.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz czynniki wpływające negatywnie na stan polszczyzny w XVIII wieku.

  • Poznasz założenia polityki językowej reformatorów oświeceniowych.

  • Rozróżnisz sposoby propagowania pożądanych wzorców językowych w publicystyce oświecenia.