Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RAbhEsp8YgXz1
Ilustracja przedstawia nagą kobietę na latającym koniu. Trzyma w rękach nagie dziecko. Pod kobietą, na ziemi, leży kobieta w długiej, białej szacie.

Blaise Pascal. Część druga: wpływ i recepcja

William, Szkoda, 1795
Najbardziej pasjonujący problem epoki to nieskończony wszechświat i jednostka ludzka. Nad istotą obu członów tej antynomii, nad wzajemnym, nader złożonym stosunkiem obu tych wartości, zastanawiały się największe umysły epoki: obok Pascala — Descartes, Spinoza, Leibniz.

Jadwiga Sokołowska, Dwie nieskończoności: szkice o literaturze barokowej Europy, Warszawa 1978.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Dramat ludzkiej egzystencji, ciągłe zawieszenie, bycie pośrodku wszystkiego i niczego to niewyczerpany temat dla filozofii współczesnej, a także psychologii i literatury. Podjęta przez Pascala problematyka powróciła na gruncie psychoanalizy i stała się podstawowym tematem dla egzystencjalistów. Mistycyzm Pascala miał wpływ na myśl chrześcijańską. Do jego Myśli nawiązują także współcześni pisarze i poeci.

Twoje cele
  • Poznasz wpływ Pascala na nurty filozoficzne kolejnych stuleci.

  • Przedstawisz przykłady utworów literackich inspirowanych filozofią Pascala.

  • Przeanalizujesz, jak Myśli Pascala wpłynęły na przedefiniowanie roli literatury.