Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Nxh7p3A7vZ1
Ilustracja przedstawia tłum ludzi, niektórzy na pieszo, niektórzy na koniach, przechodzący przez rzekę. Niektóre konie ciągną wozy. Ci którzy przeszli przez rzekę zatrzymują się i odpoczywają, widać zniszczone i poprzewracane wozy odczepione od koni. W tle widać rzekę i przychodzących przez nią ludzi i jeszcze tłum ludzi stojący na brzegu przed wejściem do wody.

„Wojna polska” 1812 r. i okupacja Księstwa Warszawskiego

Przejście przez Berezynę pędzla Januarego Suchodolskiego z 1866 r. Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Napoleonowi planującemu wojnę z Rosją zależało na pomocy Księstwa Warszawskiego. W swojej odezwie z dnia 22 czerwca 1812 r. tak zwracał się do walczących u jego boku Polaków:

Żołnierze, rozpoczęła się druga wojna polska. […] W Tylży Rosja zaprzysięgła Francji wieczny sojusz i wojnę Anglii. Dziś gwałci swe przysięgi. Nie dała nam żadnego wytłumaczenia swego dziwnego zachowania, tak że orły francuskie, polegając na zachowaniu tajemnicy przez naszych sprzymierzeńców, zmuszone zostały do przekroczenia Renu.

Rosją targa fatum, jej przeznaczenia powinny się wypełnić. Czy uważa ona nas za degeneratów? Czyż nie jesteśmy bardziej żołnierzami spod Austerlitz? Postawiła nas pomiędzy hańbą a wojną: wybór nie powinien budzić wątpliwości, maszerujmy więc – naprzód!

Przeszliśmy Niemen, przenosząc wojnę na jej terytorium. Druga wojna polska, tak jak pierwsza będzie chwalebna dla wojsk francuskich. Traktat pokojowy, który podpiszemy, zagwarantuje nam, że położy kres temu zarozumiałemu wpływowi, jaki Rosja od pięćdziesięciu lat wywiera na bieg spraw europejskich. Napoleon.

Indeks górny Cytowane za: artykuł Odezwa Napoleona do armii, Wikiźródła.org Indeks górny koniec

Niestety efekt końcowy tego krwawego konfliktu był zgoła inny niż przewidział Bonaparte.

RozoCljEdILdX1
Linia chronologiczna: 24 X 1795 III rozbiór Polski, 2 XII 1804 koronowanie Napoleona na cesarza Francji, 1807 utworzenie Księstwa Warszawskiego, 1810 złamanie prze Rosję postanowień traktatu w Tylży, VI 1812 zawiązanie Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego, 22 VI 1812 wygłoszenie przez Napoleona odezwy do Polaków, 23 VI 1812 przekroczenie granicy Rosji przez wojska Napoleona, 18 X 1812 zarządzanie o odwrocie Wielkiej Armii, 1815 klęska Napoleona i podzielenie terenów Księstwa Warszawskiego między zaborców.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz okoliczności towarzyszące wybuchowi drugiej wojny polskiej.

  • Ocenisz postawę Napoleona wobec sprawy polskiej oraz postawy Polaków wobec Napoleona.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Napoleon wojnę z Rosją 1812 r. nazwał drugą wojną polską.

  • Opiszesz udział Polaków w drugiej wojnie polskiej.

  • Scharakteryzujesz okupację Księstwa Warszawskiego.