Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQ5I7JgYgKaiA
Zdjęcie przedstawia dłoń osoby, na której leżą wielościenne kostki do gry, na przykład dziesięciościenne, osiemnastościenne czy piętnastościenne.

Zdarzenia w rzucie kostkami do gry

Źródło: Alex Chambers, dostępny w internecie: https://unsplash.com/.
Rpyu6GIxRja0g1
Paschier Joostens, De Alea, 1642
Źródło: dostępny w internecie: www.wikipedia.org, domena publiczna.

Podobno kości do gry wynaleziono już w starożytności. Znaleziono je w grobowcach egipskich i na terenach imperium rzymskiego. Były narzędziami hazardu i wróżb. Początkowo funkcje kości do gry spełniały kości zwierząt hodowlanych, które nie miały kształtu sześcianów, ale miały kształt zbliżony do czworościanów. Pasjonowali się nimi Grecy i Rzymianie. Rozgrywki hazardowe często kończyły się utratą majątku przez pechowego gracza.

W Polsce moda na kości nastała w średniowieczu, kiedy to powszechnie grywano w nie na jarmarkach, w karczmach i na dworach szlacheckich.

Obecnie gra ta nie jest już tak popularna, jak onegdaj, choć w XX wieku pojawiło się wiele nowych rodzajów kości – nawet o 100 ściankach.

My niestety nie dysponujemy aż tak wymyślnymi egzemplarzami, ale to zupełnie nie przeszkodzi nam w rozważaniach na temat zdarzeń w doświadczeniach losowych, polegających na rzucie kostkami do gry.

Twoje cele
  • Określisz liczbę zdarzeń elementarnych w rzucie kostką (kostkami ) do gry.

  • Określisz liczbę wszystkich możliwych zdarzeń w rzucie kostką.

  • Zliczysz zdarzenia sprzyjające danemu zdarzeniu w doświadczeniu losowym „z kostkami”.