RQ5I7JgYgKaiA
Zdjęcie przedstawia dłoń osoby, na której leżą wielościenne kostki do gry, na przykład dziesięciościenne, osiemnastościenne czy piętnastościenne.

Zdarzenia w rzucie kostkami do gry

Źródło: Alex Chambers, dostępny w internecie: https://unsplash.com/.
Rpyu6GIxRja0g1
Paschier Joostens, De Alea, 1642
Źródło: dostępny w internecie: www.wikipedia.org, domena publiczna.

Podobno kości do gry wynaleziono już w starożytności. Znaleziono je w grobowcach egipskich i na terenach imperium rzymskiego. Były narzędziami hazardu i wróżb. Początkowo funkcje kości do gry spełniały kości zwierząt hodowlanych, które nie miały kształtu sześcianów, ale miały kształt zbliżony do czworościanów. Pasjonowali się nimi Grecy i Rzymianie. Rozgrywki hazardowe często kończyły się utratą majątku przez pechowego gracza.

W Polsce moda na kości nastała w średniowieczu, kiedy to powszechnie grywano w nie na jarmarkach, w karczmach i na dworach szlacheckich.

Obecnie gra ta nie jest już tak popularna, jak onegdaj, choć w XX wieku pojawiło się wiele nowych rodzajów kości – nawet o 100 ściankach.

My niestety nie dysponujemy aż tak wymyślnymi egzemplarzami, ale to zupełnie nie przeszkodzi nam w rozważaniach na temat zdarzeń w doświadczeniach losowych, polegających na rzucie kostkami do gry.

Twoje cele
  • Określisz liczbę zdarzeń elementarnych w rzucie kostką (kostkami ) do gry.

  • Określisz liczbę wszystkich możliwych zdarzeń w rzucie kostką.

  • Zliczysz zdarzenia sprzyjające danemu zdarzeniu w doświadczeniu losowym „z kostkami”.