Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LEfO5eN41sx
Zdjęcie przedstawia różne owoce posegregowane w tekturowych pudełkach. Są tam maliny, borówki amerykańskie, jeżyny, pomidory koktajlowe.

Rolnictwo ekologiczne w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: pxhere.com, domena publiczna.

Czy podczas zakupów zdarzyło Ci się wybierać dorodne, ładnie wyglądające warzywa i owoce, a mniejsze, nieregularne i brzydkie odrzucać? A może kierujesz się ceną, a nie wyglądem? Niektórzy tak robią, nie zwracając uwagi na sposób uprawy i warunki, w których wyrosły warzywa i owoce. Postępując w ten sposób, nie masz jednak pewności, czy razem z cennymi składnikami odżywczymi nie przyswajasz metali ciężkich i pestycydów, które stosowano przy ich produkcji.

Takie ryzyko eliminuje uprawa ekologiczna, której nadrzędnym celem jest produkcja żywności o wysokich walorach odżywczych, pozbawionych zanieczyszczeń i modyfikacji genetycznych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na czym polega rolnictwo ekologiczne i w jakim stopniu jest prowadzone w Polsce, zapoznaj się z e‑materiałem.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega rolnictwo ekologiczne.

  • Omówisz zasady uprawy i hodowli właściwe dla rolnictwa ekologicznego.

  • Określisz możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce.

  • Zidentyfikujesz różnice między rolnictwem ekologicznym i konwencjonalnym.