Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1D2ftlsK5Rv9
Francuska karykatura z 1896 r. przedstawiająca porozumienie Niemiec, Austro-Węgier i Włoch (Włochy przedstawione są jako starszy mężczyzna).

Podział polityczny Europy i świata w końcu XIX w. - podsumowanie

Francuska karykatura z 1896 r. przedstawiająca porozumienie Niemiec, Austro-Węgier i Włoch (Włochy przedstawione są jako starszy mężczyzna).
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Koniec XIX w. był czasem wielu odkryć w różnych dziedzinach nauki. Upowszechniała się wiedza na temat pochodzenia życia na ziemi, fauny, flory, pojawiały się nowe sposoby diagnozowania chorób i przeciwdziałania im. Była to epoka naznaczona optymizmem i wiarą w przyszłość. W tle czaiły się już jednak siły, które w niedalekiej przyszłości miały położyć kres marzeniom  i nadziei na lepsze jutro. Z dala od życia przeciętnego człowieka następowały ważne zmiany i nasilały się konflikty między państwami, pogłębiające jeszcze bardziej podział polityczny w Europie. To one zwiastowały zbliżającą się katastrofę.

R1LpGY4JYqNVC1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: Od 1848 do 1849 roku, Wiosna Ludów. Od 1853 do 1856 roku, wojna krymska. Od 1861 do 1865 roku, wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych. 1863 rok, powstanie styczniowe.  1867/1868 rok, powstanie Austro‑Węgier. 1870 rok, Zakończenie procesu zjednoczenie Włoch. 1871 rok, zjednoczenie Niemiec. 1876 rok, opatentowanie telefonu Grahama Bella.  1886 rok, opracowanie pierwszego pojazdu z silnikiem spalinowym przez K. F. Benza
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Ocenisz, do jakiego stopnia została zachowana równowaga sił w Europie pod koniec XIX wieku.

  • Omówisz sprzeczności interesów między państwami europejskimi na kontynencie i w koloniach.

  • Scharakteryzujesz, jak zmieniła się mapa polityczna Europy w drugiej połowie XIX wieku.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy dotyczący wydarzeń politycznych w końcówce XIX w., wykonując zestaw ćwiczeń.