Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1b3saSWACXjM
Fotografia przedstawia pasmo górskie. Szczyty są pokryte śniegiem, a część z nich jest zatopiona w chmurach.

Gatunki endemiczne i reliktowe

Pamir – góry w Centralnej Azji, jedno z pobliskich ognisk bioróżnorodności, czyli miejsc będących ostoją dzikiej przyrody. Zachowało się tu wiele zagrożonych wyginięciem endemicznych gatunków, np. wiśnia wonna (Prunus mahaleb) czy ślepuszonka kirgiska (Ellobius alaicus).
Źródło: llee_wu, www.flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0.

Na pytanie, czy trzeba chronić przyrodę, większość z nas odpowie twierdząco. Należymy do niej i jesteśmy od niej zależni, więc rozumiemy, że jest bezcenna. Ochrona przyrody powinna sprzyjać bioróżnorodności, dlatego większość działań podejmowanych w tym celu koncentruje się na ograniczaniu szkodliwych czynników, które mogą zagrażać istnieniu szczególnie cennych przyrodniczo gatunków. Wśród nich znajdują się endemity i relikty. Pierwsza nazwa odnosi się do organizmów, które występują na niewielkim i odizolowanym obszarze, druga – do gatunków, które stanowią pozostałość po minionych epokach.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie endemitów oraz pojęcie reliktów.

  • Wyjaśnisz pochodzenie gatunków endemicznych i reliktowych.

  • Scharakteryzujesz polskie endemity i relikty.