Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
RJ0XcNjC9WCtE
Zdjęcie przedstawia salę plenarną polskiego Sejmu. Przy ułożonych półkoliście ławach stoją posłowie i posłanki. W środkowej części sali znajdują się ławy z mównicą i fotelem marszałka. Za nimi na ścianie wiszą polskie godło oraz flaga. Po lewej stronie stoją flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

Konstytucja – najwyższe władze

Źródło: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, licencja: CC BY 2.0.

Wszyscy zauważamy, że naszym życiem sterują liczne zakazy i nakazy, które wpływają na nasze funkcjonowanie. Podobnie jest z państwem, którego działanie opiera się na określonych zasadach i prawach. Są one zawarte w dokumencie zwanym konstytucją, który jest uchwalany lub nadawany danemu państwu przez uprawniony do tego organ władzy. Konstytucja stanowi najwyższe prawo w państwie, jej przestrzeganie jest obowiązkiem obywateli. W Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku.

Twoje cele
  • Zapoznasz się ze strukturą oraz organizacją pracy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Wyjaśnisz rolę Zgromadzenia Narodowego.

  • Przeanalizujesz kompetencje Prezydenta RP.

  • Scharakteryzujesz kompetencje Rady Ministrów.

  • Poznasz strukturę sądownictwa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida