Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5P8RDSSOlecQ
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wahadło Newtona składające się z sześciu metalowych kulek. Każda z kulek zawieszona jest na dwóch sznurkach przymocowanych do przeciwległych boków kulki. Kulki stykają się za sobą tworząc rządek. Jedna z kulek po prawej stronie jest odchylona i zbliża się do pozostałych zetkniętych ze sobą. Skutkiem takiego działania będzie zderzenie a następnie przekazanie energii poprzez kolejne kulki do tej, która znajduje się najbardziej z lewej strony. Kiedy energia zostanie przekazana do skrajnie lewej kulki, ta odchyli się a następnie wróci i cały proces zajdzie w odwrotnym kierunku. Urządzenie nazywane jest czasami również kołyską Newtona. Kulki widoczne są na niebieskim tle a całość stanowi tło dla białego napisu: "Czy okres drgań wahadła matematycznego jest zależny od amplitudy?".

Jak obliczyć zależność okresu drgań ciężarka na sprężynie i wahadła matematycznego?

Czy to nie ciekawe?

Ruchem drgającym zajmował się już Galileusz, któremu przypisuje się pomysł wykorzystania wahadła do pomiaru czasu. Obserwował on wahania lampy w katedrze w Pizie (Rys. a.) i odkrył, że okres drgań wahadła zależy od jego długości, a nie zależy od amplitudy.

RsluGK7CSXgAy
Rys. a. „Lampa Galileusza”.

A jak to jest w przypadku ciężarka na sprężynie? Czy jego okres drgań też nie zależy od amplitudy?

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, od czego zależy okres drgań ciężarka na sprężynie,

  • zrozumiesz, że wahadło matematyczne to uproszczony model wahadła,

  • dowiesz się, jak obliczyć okres drgań wahadła matematycznego,

  • obliczysz okresy małych drgań wahadła matematycznego i ciężarka zawieszonego na sprężynie dla różnych parametrów.