R13ABldenM8vR
Na obrazie znajduje się mężczyzna w zbroi i żółtym płaszczu, który klęczy przed królem. Ten siedzi na tronie i jest ubrany w biało-czerwone szaty. Na jego kolanach leży otwarta książka, na której rękę trzyma klęczący mężczyzna. Wokół nich stoją służący, duchowni i żołnierze.

Od Prus Zakonnych do Książęcych

Hołd pruski, obraz Marcello Bacciarellego z 1808 r., Zamek Królewski w Warszawie
Źródło: dostępny w internecie: wikiwand.com, domena publiczna.

W 1511 r. wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego został Albrecht Hohenzollern, siostrzeniec Zygmunta Starego, wywodzący się z młodszej linii Hohenzollernów. Mimo pokrewieństwa z polskim władcą Albrecht snuł plany wyemancypowania się spod zwierzchnictwa lennego Królestwa Polskiego, będącego konsekwencją II pokoju toruńskiego z 1466 roku. Po raz kolejny Polska zmuszona była walczyć zbrojnie z zakonem krzyżackim, w którym jednocześnie coraz silniejsze były tendencje do laicyzacji życia braci zakonnych z jednej strony, z drugiej zaś wpływy luteranizmu. To właśnie królewski siostrzeniec podjął decyzję o sekularyzacji zakonu i złożeniu – już jako świecki władca Prus Książęcych - hołdu lennego Zygmuntowi Staremu.

RIYWuTbvsbc4Y1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 1466: zawarcie pokoju w Toruniu między Polską a Zakonem Krzyżackim. 1507: koronowanie Zygmunta Starego na króla Polski. 1511: wybranie Albrechta Hohenzollerna na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Od 1519 do 1521: wojna polsko‑krzyżacka. 10 kwietnia 1525: złożenie hołdu lennego królowi Polski przez mistrza zakonnego Albrechta Hohenzollerna.  Od 1618 do 1648: wojna trzydziestoletnia. 1809: rozwiązanie zakonu krzyżackiego na terenie Związku Reńskiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz przyczyny, dla których Albrecht Hohenzollern zdecydował się przekształcić zakonne państwo w świecki kraj.

  • Ocenisz, czy zgoda Zygmunta I Starego na złożenie przez Albrechta Hohenzollerna hołdu była dobrą decyzją dla Polski.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Polska utraciła Prusy Książęce.