Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1VbAopAASiiJ
Grafika przedstawia scenę zdobycia Rzymu przez barbarzyńców w 410 roku. W centrum znajduje się biały posąg cesarza od pasa w górę. Głowa posągu ma typowo rzymskie rysy twarzy, orli nos, wydatne usta i srogo zmarszczone brwi. Na krótkich włosach ma wieniec laurowy. Ubrany jest w pofałdowaną szatę, jego prawa ręka wyciągnięta jest do przodu. Po posągu wspina się barbarzyńca; w obu rękach trzyma on sznur, który oplata rzeźbę. Mężczyzna ma ciemną cerę, jest nagi, posiada muskularną budowę ciała. Jego włosy są czarne, a usta otwarte są do krzyku. W tle widoczne są zabudowania i zamek na wzgórzu.

Kultura średniowieczna – dziedzictwo starożytności

Zdobycie Rzymu przez barbarzyńców w 410 r.
Źródło: H. Clerget Joseph-Noël Sylvestre, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Średniowiecze zrodziło się z połączenia trzech głównych czynników kulturowych: dziedzictwa starożytnej cywilizacji grecko‑rzymskiej, chrześcijaństwa i rodzimej kultury barbarzyńców. Każdy z tych wątków miał w wiekach średnich swoją historię.

R1EKJ0gY2KmN31
Na linii chronologicznej zaznaczone są wydarzenia: 476 – Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego, VIII‑IX w. – Renesans karoliński, X‑XI w. – Renesans ottoński, XII w. – Renesans XII wieku, XIII w. – Intensywny rozwój scholastyki, XIV – XV w. – Rozwój humanizmu renesansowego we Włoszech.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, z jakich korzeni wyrosła cywilizacja średniowieczna.

  • Opiszesz, które środowiska miały największy wpływ na kulturę w średniowieczu.

  • Ocenisz, jaka była rola Kościoła w kształtowaniu średniowiecznej Europy.