Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RP07Zmezu4Zx0
Ilustracja przedstawia okrągły witraż prezentujący unoszącego się na chmurze starca. Postać ukazuje lewy półprofil. Mężczyzna ma owalną twarz. Pochyla głowę i obraca ją lekko w swoją prawą stronę. Ma zmarszczone czoło i ciemne brwi. Patrzy w dół. Jego nos jest prosty i duży. Ma gęstą, siwą brodę i długie włosy zaczesane równo na dwie strony. Nad głową ma aureolę. Unosi ręce. Jest ubrany w obszerną szatę i powiewający płaszcz. Wokół postaci unoszą się kłębiaste chmury.

Wizerunek Boga w poezji religijnej Jana Twardowskiego na podstawie wiersza Suplikacje

Źródło: Pierre Poschadel, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Poezja religijna stoi u początków poezji i wiele wierszy w historii literatury miało charakter modlitwy. Te poetyckie rozważania wznoszone do Boga na przestrzeni wieków dotyczyły jednostek i narodów – były to prośby o  pomoc, wybawienie lub o wybaczenie. Chyba nikt poza księdzem Twardowskim nie poprosił Boga o uśmiech. Stworzony przez poetę obraz wyrozumiałego, „ludzkiego” Boga to jeden z powodów niezwykłej popularności tej liryki, która diagnozuje problemy współczesności i niesie pocieszenie.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz tekst literacki: Suplikacje Jana Twardowskiego, zwracając uwagę na kreację wizerunku Boga.

  • Wyjaśnisz różnicę między wizerunkiem Boga w tradycyjnej poezji religijnej i w poezji księdza Twardowskiego.

  • Scharakteryzujesz poezję księdza Twardowskiego i określisz przyczyny jej popularności.