Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmtH5WyRm6Dos
Zdjęcie przedstawia obszerną halę, w której znajduje się rakieta kosmiczna. Jest ustawiona poziomo, jest długa. W dolnej części znajdują się dysze. Mają metaliczny połysk.

Beryl i jego ciekawe zastosowania

Czy wiesz, że beryl jest wykorzystywany do budowy statków kosmicznych?
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com/pl/, domena publiczna.

Czy wiesz, że w dawnych czasach badacze opisywali również smak pierwiastków? Ta nieprawidłowa praktyka nie wyszła wielu z nich na zdrowie, gdyż niejednokrotnie spotykali się oni z silnie toksycznymi substancjami. Glukin, od greckiego słowa „gammalambdaupsilonkappaός(glykós) oznaczającego „słodki” to nazwa nadana pierwiastkowi, którego dziś nazywamy berylem. Beryl to pierwiastek silnie toksyczny, który posiada liczne zastosowania m.in. przy budowie statków kosmicznych i okienek rentgenowskich. Czy znasz inne zastosowania tego pierwiastka? A może wiesz z jakich właściwości one wynikają? Czy znasz cenny kamień jubilerski, który go zawiera?

Twoje cele
  • Poznasz ciekawe zastosowania berylu.

  • Skorelujesz właściwości berylu z jego zastosowaniami.

  • Wyjaśnisz działanie okienek berylowych w obrazowaniu rentgenowskim.