Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSROmdRhYbuj4
Zdjęcie przedstawia kilka długich, piętrowych budynków wybudowanych jeden za drugim. Fragment pierwszego z nich jest zburzony. Na budynku oraz na dachu są ślady wskazujące na to, że budynek się palił. Zniszczenia są duże. Przed budynkiem stoi straż pożarna i inne ciężkie maszyny, namioty. Po prawej stronie zdjęcia przy budynkach na maszcie wisi flaga Stanów Zjednoczonych.

Terroryzm – przyczyny, skutki i sposoby walki z terroryzmem. Zagrożenia związane z terroryzmem.

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Jednym z największych zagrożeń dla współczesnego świata jest terroryzm. Ludność wielu obszarów żyje w strachu przed niedającymi się przewidzieć atakami ze strony rozmaitych grup etnicznych, wyznaniowych czy politycznych. Doniesienia o samochodach pułapkach, zamachach samobójczych czy materiałach wybuchowych w komunikacji miejskiej lotem błyskawicy obiegają światowe media.

Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem terroryzmu? Jakie są pobudki zamachowców? Czy takie ataki można przewidzieć i im zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszej lekcji.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym jest terroryzm i określisz, jakie są jego rodzaje oraz ocenisz współczesną skalę tego zjawiska na świecie.

  • Wymienisz przyczyny terroryzmu.

  • Wskażesz skutki terroryzmu.

  • Przedstawisz sposoby walki z terroryzmem.