Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RyOiFGGhKMWXQ
Ilustracja przedstawia dwa obrazki. Na obrazku po lewej stronie widoczny jest duchowny w stroju liturgicznym z wydłużoną czapką złożoną z dwóch trójkątów, tak zwaną mitrą. Obok niego stoi grupka duchownych w sutannach. Na prawym zdjęciu widoczni są żołnierze jazdy konnej, którzy atakują uniesionymi do góry mieczami, stojących w grupce zakonników. Żołnierze mają hełmy zasłaniające twarze.

Herezje we wczesnym średniowieczu

Innocenty III potępiający albigensów i krucjata przeciwko albigensom.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Herezje występowały w większości religii na świecie, w chrześcijaństwie pojawiły się już u zarania jego dziejów. Za heretyka uznawało się człowieka, który głosił poglądy sprzeczne z oficjalną nauką Kościoła, zaakceptowaną przez biskupów na soborach. Pozostawał też wierny swoim przekonaniom mimo upomnień i groźby zastosowania wobec niego represji. Po schizmie wschodniej (1054 r.) i powstaniu prawosławia herezje stały się głównym problemem Kościoła zachodniego. Od początku Kościół katolicki z wielką zawziętością zwalczał poglądy odmienne od oficjalnych, a ich zwolennicy poddawani byli licznym represjom. Mimo tego nauki heretyckie pod różnymi postaciami odradzały się przez cały okres średniowiecza.

RiZtq3z2QQjwj1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 11 wiek Postępujący rozkład moralny Kościoła. 1054 Wielka schizma wschodnia. Lata 40 dwunastego wieku Narodzenie się ruchu katarskiego. 13 wiek Powołanie przez Stolicę Apostolską inkwizycji. 1216 Założenie Zakonu Braci Kaznodziejów przez św. Dominika Guzmana. 1209 Ogłoszenie przez papieża Innocentego trzeciego krucjaty przeciwko albigensom.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przeanalizujesz, jakie hasła i zachowania decydowały o tym, że kogoś uważano w średniowieczu za heretyka.

  • Rozstrzygniesz, dlaczego niektórzy w średniowieczu decydowali się na odstępstwo od Kościoła katolickiego.

  • Wyjaśnisz, dlaczego metody walki z herezjami miały tak okrutny przebieg.