Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1cfQAumPiwLv
Zdjęcie przedstawia ludzi na peronie. Na słupie tablica z napisem Jerusalem, pod nim napis w języku arabskim. Po prawej stronie widoczny fragment wagonu pociągu osobowego. Z drzwi pociągu wysiada w asyście żołnierzy kilka osób. W centralnej części zdjęcia idzie ubrany na biało mężczyzna o ciemnej karnacji. Ma na sobie białe spodnie w kant, białe buty i białą pelerynę do kolan, w ręku trzyma biały kapelusz typu safari z niewielkim rondem. Przed nim idzie kobieta ubrana w białą suknię do ziemi, białą pelerynę do kolan, na głowie ma biały kapelusz typu safari z niewielkim rondem. Za mężczyzna idzie kolejny, ubrany także w białe spodnie, jasną pelerynę, podszytą ciemnym materiałem, w ręku trzyma biały kapelusz typu safari z niewielkim rondem. W powitalnej delegacji stoją mężczyźni w ciemnych mundurach z ciemnymi czapkami w formie walca. Za odgradzającymi barierkami stłoczeni ludzie, którzy przyglądają się wydarzeniu.

Kryzys kolonializmu. Ekspansja Włoch

Cesarz Etiopii Hajle Sellasje w Jerozolimie w maju 1936 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

„Co zamierzacie uczynić obecnie dla Etiopii?” – pytał w czerwcu 1936 r. na forum Ligi Narodów cesarz Etiopii Hajle Sellasje. Przysłuchiwali się jego słowom i oklaskiwali je przedstawiciele pięćdziesięciu państw. Duże wrażenie musiała zrobić na wszystkich niepozorna osoba zdetronizowanego władcy i wygłoszona przez niego emocjonująca przemowa. „Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży” przybył do Genewy, by prosić świat o pomoc dla swojego państwa w walce z włoskim najeźdźcą. Ale jego tragiczne pytanie pozostało bez reakcji.

Rn6lPlS5A6MwO1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzeni przypadające na przełom dziewiętnastego i dwudziestego wieku, na który przypada szczyt potęgi kolonializmu. Oraz dwudziesty wiek, w którym następuje Kryzys systemu kolonialnego. Lata pomiędzy 1914 a 1918 Pierwsza wojna światowa. Lata od 1935 do 1936 Wojna włosko-abisyńska. Od 7 do 10 kwietnia 1939 roku Inwazja Włoch na Albanię. Lata 1939-1945 druga wojna światowa.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedyskutujesz, jakie czynniki sprzyjały rozwojowi ruchów niepodległościowych w koloniach, a jakie go utrudniały.

  • Przeanalizujesz, dlaczego pytanie postawione przez cesarza Hajle Sellasje na forum Ligi Narodów o to, co państwa europejskie zamierzają uczynić dla walczącej Etiopii, pozostało bez odpowiedzi.

  • Wyjaśnisz, dlaczego konflikt włosko‑etiopski uznaje się za ostatni gwóźdź do trumny Ligi Narodów.