Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5QKIoxmT93Xm
Fotografia przedstawia dwóch mężczyzn ukazanych od piersi w górę. Po lewej stronie stoi dojrzały mężczyzna. Ma owalną twarz. Czoło postaci jest wysokie, z niewielkimi zakolami. Włosy mężczyzny są krótkie, rzadkie, gładko zaczesane do tyłu. Mężczyzna marszczy brwi. Lewa brew jest uniesiona. Postać nosi okulary w drucianej oprawie. Mężczyzna patrzy w swoją lewą stronę. Jego nos jest szeroki. Ma sumiaste wąsy. W ustach trzyma cygaro. Mężczyzna jest ubrany w koszulę i marynarkę. Na szyi ma zawiązaną muchę. Po prawej stronie zdjęcia stoi młody, wysoki mężczyzna. Mężczyzna obraca głowę lekko w swoją prawą stronę i nieco pochyla. Ma owalną twarz. Jego włosy są krótkie, falujące, zaczesane na prawą stronę. Ma gładkie czoło, ciemne, wyraziste, zmarszczone brwi. Jego oczy są zwężone. Mężczyzna patrzy przed siebie. Nos postaci jest prosty. Mężczyzna ma wąskie usta. Jest ubrany w koszulę i marynarkę. W tle znajduje się ściana i regał wypełniony książkami.

Kreacja postaci i miejsca w Granicy Zofii Nałkowskiej

Bogusław Samborski jako plenipotent Czechliński i Jerzy Pichelski jako Zenon Ziembiewicz w jednej ze scen z ekranizacji powieści Granica w reżyserii Józefa Lejtesa z 1938 roku
Źródło: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, Narodowe Archiwum Cyfrowe, dostępny w internecie: audiovis.nac.gov.pl, domena publiczna.

Zofia Nałkowska stworzyła dzieło, w którym próbowała wykazać, czym jest głęboko podświadoma motywacja i jakie mogą być jej konsekwencje. Czytelnik postawiony jest przed niemożliwym zadaniem dokonania obiektywizacji postaw postaci. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z założeniami psychoanalizy Freuda  ludzkie wybory są konsekwencją psychologicznej reakcji na zjawiska społeczno‑obyczajowe:

Uzasadnienia dla losów bohaterów szuka autorka nie tylko w nich samych, ale i w otaczającym ich świecie. Determinizm psychologiczny uzupełnia społecznymIndeks górny 1Źródła1 Indeks górny koniec.

Źródła
Twoje cele
  • Poznasz bohaterów powieści Granica Zofii Nałkowskiej.

  • Opiszesz sposoby konstruowania psychologii postaci i motywacji ich funkcjonowania.

  • Ocenisz wierność odwzorowania kreacji postaci z powieści w adaptacji filmowej.