Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RXxTUTibA3b6D
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia białe i niebieskie linie biegnące na kilku poziomach na ciemnoniebieskim tle. Symbolizują one sygnały elektryczne w ścieżkach wytrawionych w płytkach elektronicznych. Na zdjęciu umieszczono napis z tytułem "Symboliczne oznaczenia elementów obwodu stosowane na schematach".

Symboliczne oznaczenia elementów obwodu stosowane na schematach

Źródło: dostępny w internecie: https://lovepik.com/image-605724391/blue-big-data-internet-banner-poster-background.html [dostęp 12.07.2022].

Czy to nie ciekawe?

Wyobraźmy sobie, że bierzesz do ręki schemat instalacji elektrycznej w swoim domu lub schemat urządzenia elektrycznego. Jeśli chcesz poznać znaczenie narysowanych tam symboli – zapraszamy do zapoznania się z tym e‑materiałem.

RgyM5JGUT5Z2J
Rys. a. Schemat prostego radioodbiornika.
Zbudowanie własnego radia wydaje się trudne, ale tylko jeśli nie rozumiemy symboli użytych na schemacie. Gdy wiemy, co oznaczają, to zadanie upodobnia się do układania klocków LEGO.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • poznasz symboliczne oznaczenia elementów obwodu stosowane na schematach;

  • przeanalizujesz przeznaczenie wybranych elementów elektrycznych i elektronicznych;

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązania zadań.