Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R89B5AmWMevY6
Ilustracja przedstawiająca ludzika z żarówką zamiast głowy, który podłączą się do gniazdka za pomocą przewodu. Żarówka świeci.

Czy można wyznaczyć energię wiązań stosując prawo Hessa?

Energia może zmieniać swoją postać, ale nie może być tworzona ani niszczona. Przykładem tego jest przekształcenie energii skumulowanej w węglu (energii chemicznej) w energię elektryczną.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Prawo Hessa, sformułowane w 1840 r. przez Germana Hessa, mówi, że:

Ciepło reakcji chemicznej przebiegającej w stałej objętości lub pod stałym ciśnieniem nie zależy od tego, jaką drogą przebiega reakcja, a jedynie od stanu początkowego i końcowego.

Czy na podstawie tej tezy możliwe jest obliczenie średnich energii wiązań chemicznych?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz średnią między energią poszczególnych wiązań chemicznych w cząsteczkach, które biorą udział w reakcji chemicznej, a entalpią tej reakcji.

  • Obliczysz entalpię reakcji.

  • Zastosujesz średnie energie wiązań do wyznaczenia entalpii reakcji oraz wartość entalpii reakcji do wyznaczenia średnich energii wiązań.