Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROzCMDxCqBlqJ
Ilustracja przedstawia zdjęcie pionków do gier planszowych, rozłożonych na białej powierzchni. Są one w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym.

Regionalne zróżnicowanie zaangażowania w działalność organizacji społecznych w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Zaangażowanie w działalność organizacji społecznych jest dobrowolne. Działania takie najczęściej nazywa się wolontariatem, gdyż za dobrowolną pracę na rzecz innych nie otrzymuje się finansowego wynagrodzenia. Wolontariat w Polsce postrzegany jest jako zajęcie dla osób „z powołaniem”, takich, które są wyjątkowo wrażliwe na krzywdę innych. Według raportu z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Stowarzyszenie Klon/Jawor Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków, aż 81% społeczeństwa uważa, że bycie wolontariuszem to zajęcie szczególne. Jak wygląda to naprawdę? Ilu naszych rodaków pomaga sobie nawzajem?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie wolontariatu.

  • Opiszesz, czym jest organizacja społeczna oraz pozarządowa i poznasz działalność lokalnych organizacji.

  • Wymienisz organizacje społeczne działające w Polsce oraz rozmiar zaangażowania Polaków w ich funkcjonowanie.

  • Wskażesz, która część Polski najchętniej wspiera działania tych organizacji.