Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtWHglEqOpX5f
Zdjęcie przedstawia grupę osób. Są tu cztery kobiety i trzech mężczyzn. Od lewej strony, przy stole siedzi starszy mężczyzna w garniturze. Po przeciwnej stronie stołu stoi kobieta w eleganckiej sukni i kapeluszu z piórami. Mężczyzna i kobieta rozmawiają. W centralnej części zdjęcia widać młodą kobietę w płaszczu i słomkowym kapeluszu. Przygląda się ona rozmawiającym. Za jej plecami stoją dwie kobiety. Jedna jest elegancko ubrana, strój drugiej świadczy o tym, że to służąca lub gosposia. Kobietty rozmawiają ze sobą. Przed kobietami siedzi starszy mężczyzna w garniturze. Za plecami kobiet widoczny jest mężczyzna. Jego ubranie wskazuje na to, że może być to służący.

Cechy stylu pisarskiego Gabrieli Zapolskiej

Ilustracja do książki Pani Dulska przed sądem (1910)
Źródło: domena publiczna.

Problem obłudy występujący w Moralności pani Dulskiej nie był literacką nowością. Pojawiał się wcześniej w wielu utworach, na przykład w Świętoszku Moliera. O wyjątkowości dramatu Gabrieli Zapolskiej zdecydowały inne czynniki niż odkrywcza tematyka – przede wszystkim oryginalny styl autorki.

Twoje cele
  • Określisz główne cechy stylu pisarskiego Gabrieli Zapolskiej.

  • Przeanalizujesz język, którym posługują się bohaterowie dramatu Moralność pani Dulskiej.

  • Zidentyfikujesz elementy naturalizmu w twórczości Zapolskiej.