Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EhNehKOma5u
Zdjęcie przedstawia pekińską Bramę Niebiańskiego Spokoju. Jest to budowla złożona w dolnej części z muru z wejściem, wyżej z dachu podpartego kolumnami. Zwęża się on ku górze i przechodzi w kolejną , właściwą część dachu. Znajdują się na nim resztki śniegu. Na murze pod bramą wisi zdjęcie mężczyzny a po bokach są napisy w języku chińskim. Przed bramą świecą się latarnie.

Przemiany w Chinach. Korea Północna

Pekińska Brama Niebiańskiego Spokoju z 1407 roku. Dziś stanowi narodowy symbol Chin - umieszczona jest m.in. w godle Chińskiej Republiki Ludowej.
Źródło: Wikipedia.org, domena publiczna.

Rząd Chińskiej Republiki Ludowej w latach 80. i 90. zdał sobie sprawę, że aby na arenie międzynarodowej dotrzymać kroku mocarstwom, konieczna jest modernizacja kraju. Komunistom chińskim chodziło przede wszystkim o to, żeby wprowadzając zasady (częściowo) wolnego rynku i dopuszczając nieodzowne otwarcie społeczeństwa, utrzymać władzę oraz zachować obowiązującą ideologię.

R1SX1anwsDcq11
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1946 do 1993 roku. 9 lutego 1946 roku rozpoczęły się rządy Kim Ir Sena w Korei Północnej. 1 października 1949 roku powstała Chińska Republika Ludowa. Od 25 czerwca 1950 do 27 lipca 1953 roku wojna w Korei. 9 września 1976 roku śmierć Mao Zendonga. Od kwietnia do czerwca 1989 roku protesty na placu Tiananmen. 20 maja 1989 roku wprowadzenie stanu wojennego w Chinach. W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku krwawe stłumienie manifestacji na placu Tiananmen. 27 marca 1993 roku objęcie funkcji Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej przez Jianga Zemina.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, co po 1989 r. działo się w państwach komunistycznych w Azji.

  • Odpowiesz na pytanie, co wiosną 1989 r. wydarzyło się na pekińskim placu Tiananmen.

  • Wymienisz powody, dla których w Korei Północnej nie powstała opozycja wobec komunistycznego reżimu.