Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1AtTiktBe0af
Ilustracja przedstawia żarówkę, wokół której znajdują się ikony. Ikony przedstawiają między innymi przyrządy geometryczne, probówki, liczydła, liczby, wzory matematyczne, klocki, zegary i wykresy.

Arystoteles: podział nauk, metafizyka

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa Liceum? Liceum było założoną przez Arystotelesa w IV wieku p.n.e. szkołą filozoficzną, która przyćmiła słynną Akademię. Choć powstałe w niej pojęcia wydają się nam dzisiaj oczywiste, niegdyś stanowiły prawdziwe odkrycie antycznej filozofii. Arystoteles, uczeń Platona i jeden z najwybitniejszych myślicieli, odróżnił substancję bytu od przypadłości, czyli właściwości rzeczy. Uznał, że każda rzecz jest połączeniem materii i formy. Zmiana – na przykład powstawanie rzeczy ma swoją przyczynę sprawczą i cel, którym jest osiągnięcie doskonałości. Także człowiek jest połączeniem materii, czyli ciała i formy, którą kształtuje jego dusza. Twierdzeniem tym, Arystoteles zaprzeczył zarówno poglądom materialistów, jak i platoników. Jego dziełem jest także podział nauk, ciekawszy i bardziej skomplikowany, niż współczesny spór „humaniści kontra ścisłowcy”.

Twoje cele
  • Poznasz myśl Arystotelesa i zrozumiesz, dlaczego jest uznawany za jednego z najwybitniejszych filozofów.

  • Zastanowisz się nad znaczeniem dokonanego przez Arystotelesa podziału nauk i dowiesz się dlaczego za najważniejszą z nauk uznał metafizykę.

  • Przeanalizujesz arystotelesowskie rozumienie przyczyny i rodzajów przyczyn.