Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Ax9uDD88CRR
Zdjęcie przedstawia fragment pomnika. To głowa dojrzałego mężczyzny, trzymającego w ustach papierosa.

„Piękny dwudziestoletni”. O legendzie Marka Hłaski

Popiersie Marka Hłaski w Alei Sław w Kielcach , Paweł Cieśla
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Absolutna bezradność pisarzy piszących o totaliźmie polega na tym, iż prawd przez nich napisanych nikt nie jest w stanie przyjąć” – pisał Marek Hłasko.

Nazywano go polskim Jamesem DeanemJames DeanJamesem Deanem. Jego biografia do dziś funkcjonuje niczym legenda. Był buntownikiem, awanturnikiem i prowokatorem, chwilowym ulubieńcem komunistycznej władzy i jej postrachem. Z ogromną wrażliwością i wnikliwością opisywał egzystencjalne dramaty podobnych do niego samotników w świecie rozpadających się wartości - w smutnej i zafałszowanej rzeczywistości Polski Ludowej. Jego zbeletryzowany pamiętnik Piękni dwudziestoletni został napisany w Maisons‑Laffitte. Pierwsze fragmenty ukazały w „Kulturze” w 1965 roku, ale na publikację w kraju czekał ponad dwadzieścia lat.
Problemy, jakie napotkał Marek Hłasko w związku z wydaniem swojego dzieła, podkreślają jego nonkonformistyczną postawę wobec otaczającej go rzeczywistości. Był to bowiem twórca, który głosząc autentyczność oraz indywidualizm, nie mógł odnaleźć się w świecie PRL‑u.

Twoje cele
  • Poznasz fakty biograficzne z życia Marka Hłaski i jego literacką biografię Piękni dwudziestoletni.

  • Opiszesz charakter twórczości Marka Hłaski.

  • Scharakteryzujesz bohatera, którego stworzył Marek Hłasko.

James Dean