Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RrOy1sSnHXRFp
Zdjęcie przedstawia suchą, popękaną ziemię. W jednym z pęknięć wyrósł kwiatek - ma zielone liście i żółty kwiat. Przypomina podbiał.

Susze i pustynnienie

Źródło: Licencja Pixabay, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Susza to jedno z naturalnych, ale zarazem najbardziej katastrofalnych zjawisk przyrodniczych, które dotyczy niemal wszystkich sfer życia człowieka. Widoki spękanej, pozbawionej roślinności i śladów życia ziemi dobrze znamy z fotografii i filmów przyrodniczych przedstawiających odległe zakątki świata. Te, niemal księżycowe krajobrazy i ludzie żyjący w niewyobrażalnych dla nas warunkach budzą ciekawość, czasem współczucie, ale też pewną obojętność – przecież nas, mieszkańców strefy umiarkowanej to nie dotyczy. Czy aby na pewno? Od połowy lat 90. XX w. susze letnie występują w Polsce niemal nieprzerwanie. Na deficyt wody uskarżają się dziś nie tylko kraje strefy zwrotnikowej, ale także Europy Południowej i Środkowej. Czy zmiany klimatu spotęgują ten proces? Czy grozi nam pustynnienie? Dowiesz się tego z e‑materiału.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest susza i pustynnienie.

  • Określisz warunki, w których występuje susza i pustynnienie.

  • Ocenisz zagrożenia dla człowieka związane z suszą i pustynnieniem.

  • Poznasz możliwości przeciwdziałania suszy i pustynnieniu.