Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9TJq9AFCUbA9
Ilustracja przedstawia schemat układu rozrodczego kobiety. Jest to przekrój przez wewnętrzne narządy rozrodcze. Widać na nim trójkątną macicę z wierzchołkiem skierowanym w dół. Z obu jej rogów odchodzą wąskie przewody – jajowody, które łączą się z jajowatymi, parzystymi jajnikami. Jajniki połączone są ścianą z grubą ścianą macicy.

Budowa i funkcjonowanie układu rozrodczego człowieka

Macica, jajowody i jajniki są narządami żeńskiego układu rozrodczego.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Układ rozrodczy związany jest z rozmnażaniem płciowym. To podstawowa czynność życiowa organizmów żywych, która prowadzi do zwiększenia liczby osobników własnego gatunku i pozwala zachować jego ciągłość. U człowieka układ rozrodczy składa się z narządów płciowych, na które składają się gonady (jajniki u kobiet, jądra u mężczyzn) i ich drogi wyprowadzające oraz gruczoły dodatkowe. Gonady produkują komórki rozrodcze (gamety). U kobiet są to komórki jajowe (ootydy), a u mężczyzn – plemniki. Rozmnażanie umożliwia przekazywanie kolejnym pokoleniom zrekombinowanego materiału genetycznego zawartego w gametach. Organizmy potomne otrzymują też wszystkie informacje niezbędne do rozwoju i prowadzenia procesów życiowych.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz budowę i funkcjonowanie układu rozrodczego człowieka.

  • Wykażesz różnice w budowie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego.