Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIUGtLzUmCIN2
Zdjęcie przedstawia kosmos.

Wprowadzenie do hermeneutyki

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Paul Ricoeur Struktura a hermeneutyka

[…] tradycja, rozumiana nawet jako przekaz jakiegoś depositum, pozostaje martwa jeśli nie jest nieustanną interpretacją tego depozytu: „dziedzictwo” nie jest zamkniętą paczką, która przechodzi z rąk do rąk nie będąc otwierana, ale skarbem, z którego czerpiemy pełnymi garściami i który poprzez samo to czerpanie odnawiamy. Każda tradycja żyje z łaski interpretacji, tylko za tę cenę trwa, to znaczy pozostaje żywa.

K149 Źródło: Paul Ricoeur, Struktura a hermeneutyka.

Od czasów starożytności, dzieła filozoficzne wyjaśniają nam świat. Co jednak sprawia, że rozumiemy ich treść? I czy rozumiemy w sposób właściwy? Hermeneutyka powstała jako sztuka interpretacji tekstów. Nazwy tej, jako pierwszy, użył Arystoteles, nawiązując do postaci Hermesa, posłańca bogów. Hermes przekazywał komunikaty z Olimpu i jednocześnie objaśniał ludziom boskie przesłanie. Hermeneutyka nabrała znaczenia w średniowieczu i przez długi czas rozwijała się jako sztuka interpretacji tekstów religijnych. Stała się metodą analizy tekstów literackich. Dzisiaj jest, mówiąc ogólnie, nauką o rozumieniu i w szerokim znaczeniu odnosi się do całej naszej kultury.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz źródłosłów pojęcia „hermeneutyka”.

  • Porównasz hermeneutykę z egzegezą.

  • Zastanowisz się, czym są przekonania i w jaki sposób wpływają na ludzkie życie.

  • Przemyślisz, jak rozwinęła się sztuka interpretacji tekstów od czasów starożytności.