Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPYIL4dF03mP9
Zdjęcie przedstawia siedzącego tyłem do obiektywu mężczyznę. Zdjęcie jest zrobione nocą. Mężczyzna siedzi na stopniach schodów na ulicy. Na głowie ma kaptur.

Autoportret człowieka późnej nowoczesności w polskiej poezji współczesnej

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jaki jest człowiek późnej nowoczesności i jak opisać samą nowoczesność? Co oznacza określenie ukute przez Zygmunta Baumana: „płynna nowoczesność”? Jaki obraz relacji człowieka z tak rozumianą rzeczywistością tworzy współczesna poezja? Jak zmieniło się postrzeganie roli poezji i poety na przełomie XX i XXI wieku - u progu ponowoczesności?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz, w jaki sposób w polskiej poezji współczesnej odzwierciedla się relacja człowieka z rzeczywistością.

  • Zinterpretujesz wiersz Marcina Świetlickiego, zwracając uwagę na konstrukcję podmiotu lirycznego i kontekst historyczny.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób pojęcie „płynna nowoczesność” odnosi się do ujęcia roli poety i poezji w utworze Andrzeja Sosnowskiego.