Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJcS0iV7FdXGD
Zdjęcie przedstawia rozległą łąkę, na której stoją stragany. Na jednym z nich sprzedawane są przetwory rybne. Przed straganem stoi tłum ludzi w kolejce.

Niedemokratyczny charakter polskich rozwiązań polityczno‑ustrojowych z okresu Polski Ludowej

Źródło: Stiopa, licencja: CC BY-SA 4.0.

Po II wojnie światowej Polska była określana jako kraj demokracji ludowej. Rządzący komuniści przekonywali, że jest to najbardziej demokratyczna forma rządów, i przeciwstawiali ją demokracji burżuazyjnej – tak nazywali ustrój polityczny, który stał się standardem w powojennej Europie Zachodniej. Tej ostatniej zarzucali, że władza ludu jest w niej iluzoryczna, gdyż decydujący głos należy do kapitalistycznych elit. Polska Rzeczpospolita Ludowa miała być – w ich przekonaniu – pozbawiona tej wady. W praktyce jednak ustrój polityczny PRL mimo pozorów demokracji przybrał formę represyjnych rządów autorytarnych.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz ustrój polityczny PRL.

  • Przeanalizujesz niedemokratyczny charakter rozwiązań ustrojowych powojennej Polski.

  • Wyjaśnisz system fikcji ustrojowych w Polsce Ludowej.