Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LTe4ia59DQu
Zdjęcie przedstawia dolną część konstrukcji wieży Eiffla. Pod szerokim lukiem między podstawami wieży przebiega ulica, którą spacerują setki ludzi.

Wielokulturowość w Europie

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Targani konfliktami kulturowymi, jakie we współczesnej Europie wywołuje kryzys migracyjny, zapominamy, że nie tylko Stany Zjednoczone są tyglem kulturowym. Jest nim także Europa. I to zarówno w wyniku nie tak dawnej jeszcze polityki kolonialnej, jak i historycznego procesu kształtowania europejskich narodowości. To powinno nam uświadomić, że żyjemy w świecie, w którym przed wielokulturowością nie da się uciec. Wzmacniana przez proces globalizacji stanowi wyzwanie zarówno dla rządów, jak i społeczeństw. Zobacz, jak wygląda to we współczesnej Europie.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz wielokulturowość w Europie i jej przyczyny.

  • Porównasz różne modele polityki wobec imigrantów w państwach Europy.

  • Przeanalizujesz wielowarstwowość tożsamości narodowej na przykładzie społeczeństw europejskich (Królestwa Belgii, Królestwa Hiszpanii, Konfederacji Szwajcarskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej).