Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RRyviIsXbNMmC
Zdjęcie przedstawia fragment rzeźby w Mount Rushmore. Ukaznae są wykute w górze twarze prezydenta Lincolna i Roosevelta.

Teorie oligarchii

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Tukidydes Wojna peloponeska

Powie ktoś, że demokracja nie jest ani rozumna, ani sprawiedliwa i że najlepiej rządzą ludzie bogaci. Ja zaś twierdzę, że po pierwsze państwo tworzy lud, a oligarchia jest tylko jego cząstką; po wtóre ludzie bogaci najlepiej pilnują pieniędzy, ludzie rozumni udzielają mądrych rad, ale najlepsze decyzje podejmuje lud po wysłuchaniu przedłożonych mu wniosków; w końcu w ustroju demokratycznym wszystkie te klasy, zarówno każda z osobna jak wszystkie razem, korzystają z równych praw. Oligarchia zaś zmusza lud do współudziału w niebezpieczeństwach, natomiast korzyści już nie w części, ale w całości dla siebie zagarnia: tego właśnie pragną nasi możnowładcy i ich młodzież.

1 Źródło: Tukidydes, Wojna peloponeska, tłum. Kazimierz Kumaniecki, Warszawa 2003, s. 338–339.

Wnioskując z przedstawionego cytatu, oligarchia nie jest zjawiskiem współczesnym. Znana była już w starożytności. Czy jednak współcześnie jest tym samym, co trzy tysiące lat temu? Co charakteryzuje współczesnych oligarchów?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest oligarchia.

  • Zapoznasz się teoriami oligarchii.

  • Przeanalizujesz znaczenie oligarchii współcześnie.