Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RqxxhtR3NxHwJ
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie momentu bezwładności w zależności od osi obrotu".

Badanie momentu bezwładności w zależności od osi obrotu

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-illustration/spinning-gyroscope-on-black-background-245130139 [dostęp 31.10.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Moment bezwładności to pojęcie ważne dla zrozumienia ruchu obrotowego bryły sztywnej. Moment bezwładności bryły zależy nie tylko od jej parametrów takich jak masa i rozmiary geometryczne, ale także od tego, wokół jakiej osi ta bryła się obraca. Weźmy przykład długiego pręta - może on obracać się na wiele sposobów, w zależności od tego, w jaki sposób jest zamocowany. Obracając się wokół osi przechodzącej przez środek symetrii (np. jako część wirnika, wiertło wiertarki), ma inny moment bezwładności niż podczas obrotu wokół swojego końca (np. jak łopaty wirnika helikoptera). W jaki sposób można obliczać oraz wyznaczać eksperymentalnie moment bezwładności?

R5hA7C06juc14
Rys. a. Lądujący helikopter.
Źródło: dostępny w internecie: https://unsplash.com/photos/DTS0ulrem-Y [dostęp 31.10.2022].
Twoje cele

W tym materiale:

  • dowiesz się, jak można wyznaczyć eksperymentalnie moment bezwładności,

  • sprawdzisz prawdziwość twierdzenia Steinera,

  • nauczysz się wyznaczyć moment bezwładności bryły obracającej się wokół osi nieprzechodzącej przez jej środek masy.