Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROfr3nlyq6yHZ
Obraz przedstawia portret dojrzałego mężczyzny. Mężczyzna ma owalną twarz. Jego włosy są półdługie, falujące, starannie ułożone. Sięgają ramion. Mężczyzna ma wyraźnie zaznaczone brwi i wyraziste oczy. Jego nos jest duży. Mężczyzna ma niewielkie wąsy i krótką brodę tuż pod dolną wargą.

Kartezjusz – narodziny nowożytnej filozofii

František Ženíšek, portret René Descartesa
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy w Kartezjańskiej formule cogito ergo sum (myślę, więc jestem) krył się potencjał polityczny?

Wiek XVII to czas przemian politycznych, zmierzchu feudalizmu i rozwoju miast. Filozofia scholastyczna skoncentrowana na Objawieniu uległa wyczerpaniu. Pojawił się nowy paradygmat nauk przyrodniczych, odrzucający jałowe spekulacje i zmierzający do oparcia wiedzy na doświadczeniu. Przełomem w filozofii stała się myśl Kartezjusza, który fundament wiedzy o rzeczywistości odnalazł w samym podmiocie poznającym. „Przełom kartezjański” zmienił postrzeganie człowieka, przyznając mu autonomię, która jest przecież podstawą demokracji. Myśl Kartezjusza, uznawanego dziś za ojca nowożytnej filozofii, wzbudziła sprzeciw zarówno Kościoła, jak i rojalistów.

Twoje cele
  • Poznasz postać i dokonania Kartezjusza.

  • Opiszesz historyczny kontekst kształtowania się myśli Kartezjusza, która wprowadziła filozofię w erę nowożytności.

  • Przeanalizujesz, na czym polegał przełom kartezjański w filozofii i dlaczego porównywany jest z przewrotem kopernikańskim.