ROfr3nlyq6yHZ
Obraz przedstawia portret dojrzałego mężczyzny. Mężczyzna ma owalną twarz. Jego włosy są półdługie, falujące, starannie ułożone. Sięgają ramion. Mężczyzna ma wyraźnie zaznaczone brwi i wyraziste oczy. Jego nos jest duży. Mężczyzna ma niewielkie wąsy i krótką brodę tuż pod dolną wargą.

Kartezjusz – narodziny nowożytnej filozofii

František Ženíšek, portret René Descartesa
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy w Kartezjańskiej formule cogito ergo sum (myślę, więc jestem) krył się potencjał polityczny?

Wiek XVII to czas przemian politycznych, zmierzchu feudalizmu i rozwoju miast. Filozofia scholastyczna skoncentrowana na Objawieniu uległa wyczerpaniu. Pojawił się nowy paradygmat nauk przyrodniczych, odrzucający jałowe spekulacje i zmierzający do oparcia wiedzy na doświadczeniu. Przełomem w filozofii stała się myśl Kartezjusza, który fundament wiedzy o rzeczywistości odnalazł w samym podmiocie poznającym. „Przełom kartezjański” zmienił postrzeganie człowieka, przyznając mu autonomię, która jest przecież podstawą demokracji. Myśl Kartezjusza, uznawanego dziś za ojca nowożytnej filozofii, wzbudziła sprzeciw zarówno Kościoła, jak i rojalistów.

Twoje cele
  • Poznasz postać i dokonania Kartezjusza.

  • Opiszesz historyczny kontekst kształtowania się myśli Kartezjusza, która wprowadziła filozofię w erę nowożytności.

  • Przeanalizujesz, na czym polegał przełom kartezjański w filozofii i dlaczego porównywany jest z przewrotem kopernikańskim.