Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBHdw5nG43vkP
Zdjęcie przedstawia dwie książki leżące jedna na drugiej na jednym ze stopni schodów. Książka pod spodem ma miękką, a ta na wierzchu twardą oprawę.

O normie językowej

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Z. Klemensiewicz Miłośnictwo języka w dziejach polszczyzny

Stosunek do języka może być zasadniczo dwojaki. W wypadku pierwszym, nazwijmy go praktycznym, a ten jest w życiu pospolity, człowiek jest używcą języka jako przyrodzonego środka komunikowania się z otoczeniem oraz myślenia, ani zastanawiając się nad jego istotą, ani umyślnie dbając o jego doskonałość. W wypadku drugim człowiek wyodrębnia swoją mowę spośród innych funkcji życiowych, czyni ją przedmiotem obserwacji, świadomych starań i zamierzeń, chce ją poznać, czemu mogą towarzyszyć przejawy uczuciowe, które w splocie z różnymi stanami wzruszeniowymi wytwarzają delikatną a mocną więź wewnętrzną między osobnikiem i jego mową.
Takie jest stanowisko znawców, wielbicieli i miłośników języka, przy czym postawa podmiotowa od znawstwa do miłości waha się na rozległej skali i u różnych osobników jest rozmaita.

2 Źródło: Z. Klemensiewicz, Miłośnictwo języka w dziejach polszczyzny, „Język Polski” 1945, nr XXV, s. 1.

Stosunek do języka możemy mieć różny, jednak istotne jest zastosowanie pewnych norm i zasad istotnych z punktu widzenia poprawności językowej oraz prostej chęci, aby dobrze nas zrozumiano. Pamiętajmy przy tym, że język jest systemem porozumiewania się między osobami, który ma być praktyczny, skuteczny, sensowny i celowy. Znajomość zasad jest zatem nieodzownym elementem oceny, czy dane użycie wyrazów jest poprawne czy też nie.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest norma językowa.

  • Omówisz różnice między normą wzorcową a użytkową.

  • Określisz kryteria poprawności językowej.