Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjnqZA1GM0Si1
Obraz przedstawia martwą naturę. Na obrazie widzimy leżącą na blacie książkę oraz teczkę, na których leży ludzka czaszka pozbawiona żuchwy. O bok czaszki oparty jest szklany kielich tak, że denkiem dotyka jej skroni a czara opiera się o blat. Z przodu leży gęsie pióro oparte częściowo o książkę. Z tyłu widać naczynie z tlącym się ogarkiem.

Fantastyka i realizm w Hamlecie Williama Szekspira

Źródło: Pieter Claesz, Martwa natura z czaszką i piszącym piórem, domena publiczna.

Gdy ktoś zapyta, czy cykl książek o Harrym Potterze J.K. Rowling to fantastyka,
czy realizm, czytelnik tych powieści nie będzie miał problemu z odpowiedzią
na to pytanie. Obraz współczesnego Londynu jest realistyczny, prawdopodobny, ale sposób dotarcia do Ministerstwa Magii już nie. Podobnie z Hobbitem Tolkiena - krasnoludy i elfy to oczywiście bohaterowie fantastyczni, hobbicka wioska Shire wydaje się jednak czytelnikowi realistyczna, bo jej topografia oraz sposób funkcjonowania mieszkańców w dużej mierze są zakorzenione w angielskiej kulturze. Jak zatem należy podchodzić do utworów innego Anglika, najsłynniejszego dramaturga wszech czasów – Williama Szekspira? Czy duch pojawiający się w Hamlecie to fantastyka czy realizm? W jaki sposób należy interpretować psychologiczne prawdopodobieństwo zachowań kolejnych bohaterów zaangażowanych w wydarzenia na elsynorskim dworze?

Twoje cele
  • Poznasz podejście Williama Szekspira i artystów mu współczesnych
    do kategorii fantastyki i realizmu w literaturze.

  • Ocenisz, czy realia renesansowe zostały wiernie oddane w Hamlecie Szekspira.

  • Przeanalizujesz fragmenty Hamleta Williama Szekspira, zwracając uwagę
    na elementy fantastyczne i realistyczne.

  • Ocenisz realizm psychologiczny tytułowego bohatera sztuki Williama Szekspira.