Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSOIxEEde3rMJ
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) grafikę o charakterze artystycznym. W tle granatowe niebo z chmurami, a na pierwszym planie biała siatka z wypisanymi w jednej kolumnie przypadkowymi wzorami. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Po co fizykowi tabele i jak organizować w nich dane?".

Po co fizykowi tabele i jak organizować w nich dane?

Czy to nie ciekawe?

Zapewne dziwi Cię, że mamy mówić o tabelach, a tymczasem widzisz wykresy (Rys. a.). Faktem jest, że wykresy są bardzo dobrą formą prezentacji wyników pomiarów w fizyce (i nie tylko w fizyce) i szeroko są w tym celu stosowane. Ale fizyka należy do nauk ścisłych, gdzie wnioskowanie opiera się na (wyrażonych w postaci liczb) danych ilościowych. Takie dane, choć są łatwiejsze w interpretacji, gdy są przedstawione na wykresach, to łatwiej jest je przechowywać i analizować, gdy są zebrane w tabelach. Dlatego w pracy fizyka wykresy i tabele stanowią wzajemnie uzupełniające się sposoby prezentacji wyników pomiarów, umożliwiające porównanie ich z wynikami innych eksperymentów lub przewidywaniami teoretycznymi.

R1Ws73PvMMOlH
Rys. a. Przykładowe wykresy pochodzące z publikacji naukowej. [źr.: Physics Letters B 696 (2011) 328–337]

Właśnie o tym będziemy teraz mówić, by odpowiedzieć na pytanie „Po co fizykowi tabele?”.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego materiału:

  • dowiesz się, jaką rolę spełniają tabele w prezentacji wyników pomiarów fizycznych,

  • poznasz strukturę tabel stosowanych w raportach i publikacjach z dziedziny fizyki,

  • przeanalizujesz przykłady różnych tabel i różnego sposobu organizacji ich struktury,

  • utworzysz przykładową tabelę i zobaczysz, jak można wykorzystać zawartą w niej informację.