Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DUqNokelq7A
Obraz przedstawia portret młodej kobiety. Postać ukazuje prawy profil owalnej twarzy. Włosy kobiety są długie i falujące, ozdobione opaską. Jej czoło jest zasłonięte przez pukiel włosów. Postać ma ciemne, brwi i duże oczy. Patrzy przed siebie. Kobieta ma prosty nos i wydatne usta. Jest ubrana w suknię ozdobioną girlandą z kwiatów. Na ramionach ma szal z połyskliwej tkaniny. W tle ukazane jest ciemne, zachmurzone niebo.

Fascynacja codziennością w wierszach Kazimiery Iłłakowiczówny

Julius Johann Ferdinand Kronberg, Safona, 1913
Źródło: domena publiczna.

Powszedniość często splata się z liryzmem i wyobraźnią dziecięcą, fantazja – z ludowością. Wszystkie te elementy odnajdujemy w wierszach Kazimiery Iłłakowiczówny zwanej przez przyjaciół „Iłłą”.

W swojej twórczości poetka podejmowała tematy takie jak codzienność, miłość, ludowość, wiara, metafizyka czy ojczyzna. Wykorzystywała bogactwo środków stylistycznych, splatała liryczne sytuacje z własnym doświadczeniem i ciekawą biografią, wpisując się tym samym w pejzaż różnorodnej i oryginalnej polskiej poezji międzywojennej.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz różnorodne tematy podejmowane przez autorkę i zabawę konwencjami literackimi w jej twórczości.

  • Zrozumiesz, dlaczego twórczość Iłły porównywano z poezją Safony.

  • Wskażesz elementy charakterystyczne dla poezji Kazimiery Iłłakowiczówny na podstawie jej wybranych wierszy.

  • Rozróżnisz i określisz funkcję środków poetyckich stosowanych przez Iłłakowiczównę.