Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rd25AZxm7V01h
Zdjęcie przedstawia zachód słońca nad morzem. Żółta kula słońca jest na tle czerwonego nieba.

Równowaga chromian(VI) - dwuchromian(VI)

W życiu codziennym możemy zaobserwować, że środowisko, w jakim przebywamy, ma na nas silny wpływ. Podobnego oddziaływania doszukamy się w chemii. To, jakie produkty otrzymamy w czasie reakcji chemicznej, ściśle zależy od warunków, w jakich dana reakcja zachodzi, czyli od jej środowiska.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com/pl/, domena publiczna.

Środowisko, w jakim przebywamy, ma na nas duży wpływ. Ludzie, którymi się otaczamy, często odpowiadają za zmiany w naszym zachowaniu czy też w wyglądzie. Nie bez powodu istnieje powiedzenie „Kto z kim przestaje, takim się staje”. Środowisko ma również znaczenie w chemii. Wpływa na zachowanie substancji oraz przebieg reakcji. Prześledźmy to na przykładzie chromianów i dichromianów. Jak będą się zachowywały te substancje w otoczeniu jonów HIndeks górny + oraz OHIndeks górny -? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym materiale.

Twoje cele
  • Narysujesz wzór strukturalny chromianu i dichromianu.

  • Wyjaśnisz, jak z chromianu można otrzymać dichromian.

  • Wyjaśnisz, jak z dichromianu można otrzymać chromian.

  • Zaprojektujesz doświadczenie, w którym z chromianu otrzymasz dichromian, a następnie chromian.