Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Wvcac44TXk8
Zdjęcie przedstawia łąkę przy lesie. Na łące pasą się owce.

Społeczeństwo tradycyjne (przedprzemysłowe) i przemysłowe

Źródło: Wojciech Portnicki, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Kamil Janicki Dom zwyczajnego człowieka. Jak żył motłoch w dawnych wiekach?

Na całym kontynencie oznaką luksusu były także… stoły! Jak piszą autorzy pewuenowskiego podręcznika Historia powszechna. Wiek XVI‑XVII, „nawet we francuskiej Gaskonii (…) chłopi jedli dookoła paleniska, obywając się bez stołu, i pili z jednego kubka”. Tylko czasem stół zastępowano przeciętymi na pół beczkami. Jeszcze trudniej o ten z pozoru podstawowy mebel było na wschodzie. Holenderskim kupcom udającym się do Moskwy zalecano, by zabierali ze sobą mocny papier, bo w całym Carstwie Rosyjskim mogą nie znaleźć stołu. To natomiast zmuszało do pisania na kolanie. Dosłownie.

dom Źródło: Kamil Janicki, Dom zwyczajnego człowieka. Jak żył motłoch w dawnych wiekach?, 19.06.2012 r., dostępny w internecie: ciekawostkihistoryczne.pl [dostęp 7.07.2021 r.].

Społeczeństwa dawne i dzisiejsze różnią się od siebie pod wieloma względami. Coś, co dzisiaj jest postrzegane jako minimum socjalne czy nawet egzystencjalne, dawniej było oznaką luksusu.

Zapoznając się z tą lekcją, zastanów się nie tylko nad zmianami, jakie na przestrzeni dziejów zaszły w warunkach życia ludności, ale także nad tym, czy człowiek współczesny mógłby funkcjonować w społeczeństwie przedprzemysłowym.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz cechy społeczeństwa tradycyjnego i przemysłowego.

  • Przeanalizujesz zmiany w strukturze społecznej związane ze zmianą modelu.

  • Wskażesz przykłady społeczeństw tradycyjnych.