Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Dl2Tm0eouFx
Zdjęcie przedstawia biurko, na którym stoi stara maszyna do pisania, a w niej zapisana kartka.

Manifest poetycki Stanisława Barańczaka

Warsztat pracy pisarza
Źródło: pixabay, licencja: CC 0 1.0.
Stanisław Barańczak Jestem pięknoduchem, parnasistą i estetą

Robić zarzut poecie żyjącemu w PRL [...], że jego wiersze zatrącają o politykę to tak, jakby robić mu zarzut, że jego wiersze zatrącają o rzeczywistość.

3 Źródło: Stanisław Barańczak, Jestem pięknoduchem, parnasistą i estetą, [w:] tegoż, Zaufać nieufności. Osiem rozmów o sensie poezji, Kraków 1993, s. 14.

Stanisław Barańczak w centrum uwagi stawiał codzienność realnego socjalizmu. Przez obnażanie PRL‑owskiej nowomowy docierał do prawd o ówczesnym państwie polskim i zasadach jego funkcjonowania, odzierał władzę z zafałszowanego wizerunku, ujawniał stan relacji społecznych, przedstawiał emocje i nastroje towarzyszące Polakom w ich życiu codziennym tamtego czasu – lęki, niepokoje, obawy. W szczególności zaś demaskował kłamstwa PRL‑owskiej propagandy i mechanizmy oficjalnego języka władzy. Wiedział doskonale, że poezja jest do tego świetnym narzędziem i że niemożliwym jest pisać poezję w oderwaniu od rzeczywistości.

Twoje cele
  • Omówisz cechy poezji Stanisława Barańczaka.

  • Dostrzeżesz wpływ kontekstu społeczno‑politycznego na twórczość Stanisława Barańczaka jako przedstawiciela Nowej Fali.

  • Dokonasz analizy wierszy Spójrzmy prawdzie w oczy i Określona epoka Stanisława Barańczaka.

  • Wskażesz literackie środki frazeologiczne w wierszach oraz określisz ich funkcje.