Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSFQ4gXqKZAHa
Na zdjęciu widnieje obraz Petera Paula Rubensa przedstawiający niemal nagie kobiety o bujnych kształtach. Stoją w gaju. Pomiędzy nimi chodzi paw. W tle widać pasące się na łące owce. Część z nagich kobiet przepasana jest ozdobnymi tkaninami. Mają upięte włosy i jasną skórę. Obok nich na głazie siedzi dwóch młodych mężczyzn. Rozmawiają z nimi.

Otyłość – uwarunkowania, skutki i profilaktyka

Kanon urody nieustannie się zmienia. Rubens w swoich obrazach, jak w przedstawionym Sądzie Parysa, okazywał zamiłowanie do bujnych kobiecych kształtów, które dzisiaj uznalibyśmy za świadczące o nadwadze lub nawet otyłości.
Źródło: Peter Paul Rubens, domena publiczna.

Kiedyś otyłość uważana była za symbol dobrobytu i bogactwa, a bujne kształty kobiet miały świadczyć o ich pięknie i płodności. Dziś obowiązuje inny kanon piękna. Więcej wiemy także o samej otyłości, która jest niebezpieczną chorobą prowadzącą do zgubnych konsekwencji.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym różni się otyłość od nadwagi.

  • Przeanalizujesz przyczyny nadmiernej tuszy.

  • Określisz zagrożenia wynikające z otyłości.

  • Ocenisz, czy masa twojego ciała jest prawidłowa.

  • Przedstawisz sposoby leczenia otyłości.

  • Zaplanujesz działania, które pozwolą ci uniknąć otyłości.