Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RH916C3KlSm7V
Zdjęcie przedstawia salę muzealną. Ma ona owalny kształt. Na ścianach znajduje się sięgający od podłogi do sufitu wielokolorowy obraz. Widać na nim ludzi, budynki, maszyny. Pośrodku sali stoi kobieta, która przygląda się malowidłu.

Filozofia postmodernistyczna

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W połowie XX wieku filozofia zaczęła się drastycznie zmieniać. Odrzuciła stanowiska wypracowane przez filozofię klasyczną. Przestała poszukiwać uniwersalnych prawd i ewoluowała z pragnienia stworzenia systemu absolutnego w stronę relatywizmu i pluralizmu. Postmodernistyczna filozofia zrezygnowała z monologu na rzecz dialogu z odbiorcą i zaczęła odwoływać się się do jego intuicji i wyobraźni. Za zmianami filozoficznymi podążały zmiany w kulturze i sztuce. Postmodernistyczni twórcy przejęli z nowych koncepcji filozofii jej główne idee. Przestali narzucać wszystkim swój własny punkt widzenia i oddali interpretację swoich dzieł odbiorcom.

Twoje cele
  • Wymienisz podstawowe założenia filozofii postmodernistycznej.

  • Zrozumiesz, jaki wpływ na sztukę wywarła filozofia postmodernistyczna.

  • Przeanalizujesz fragmenty Dzieła otwartego Umberto Eco.

  • Wyjaśnisz założenia estetyki dzieła otwartego Umberto Eco.