Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Y2Z2hXMJ9Aw
Ilustracja przedstawia neurony. To kuliste komórki z licznymi długimi wypustkami, które łączą się z kolejnymi neuronami.

Łuk odruchowy – elementy składowe i rodzaje łuków odruchowych

Neurony są komórkami pobudliwymi, co oznacza, że reagują zmianą ładunku elektrycznego błony komórkowej na bodźce zewnętrzne, np. światło, dotyk, zmianę temperatury lub sygnał przychodzący z innego neuronu.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Podstawową czynnością układu nerwowego jest odruch, będący reakcją na bodziec. Reakcje odruchowe zachodzą w obrębie zespołu struktur tworzących tzw. łuk odruchowy – jest to droga, jaką przebywa impuls nerwowy od receptora (odbierającego bodziec) do efektora (wykonującego reakcję). Mechanizm jego działania umożliwia powstanie błyskawicznego odruchu obronnego. Dzięki temu np. mimowolnie mrużymy oczy, chroniąc je przed słońcem, cofamy natychmiast rękę, gdy dotkniemy gorącej patelni, czy automatycznie przenosimy ciężar ciała na drugą nogę po nadepnięciu boso na ostry kamień.

Twoje cele
  • Omówisz budowę łuku odruchowego.

  • Scharakteryzujesz rodzaje łuków odruchowych.

  • Wyjaśnisz, jaką rolę odgrywa łuk odruchowy w funkcjonowaniu organizmu.