Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RurtAZlP9vAiU
Ilustracja przedstawia grupę ludzi zgromadzonych przez budynkiem sądu. Wśród zebranych są bogato i biednie ubrani ludzie. Po prawej stronie obrazu na fotelu usytuowanym na schodach siedzi mężczyzna trzymający w prawej ręce białą kartkę. Mężczyzna ubrany jest w długą czerwoną szatę ze zdobieniami i długie buty z cholewami. Przez ramię ma przerzuconą niebieską szarfę. a na głowie czerwoną czapkę obszytą futrem. Wokół mężczyzny stoją i siedzą na schodach biednie ubrani ludzie. Po lewej stronie obrazu stoi mężczyzna z rękoma związanymi na plecach. Ubrany jest w zieloną marynarkę do kolan, krótkie spodnie, białe pończochy, czarne buty. Na głowie ma jasną perukę związaną w kitkę. Za nim stoją bogato ubrani ludzie. Za nimi szubienica. Na ziemi pomiędzy zebranymi grupami widzimy leżących i klęczących ludzi. W tle znajdują się zabudowania miasta.

Wydarzenia z dziejów Polski i Europy w XVIII w. - podsumowanie.

Obraz przedstawiający wymierzanie sprawiedliwości przez Pugaczowa; widzimy bogatych ludzi przed sądem i biednych ludzi, w imieniu których Pugaczow administruje sprawiedliwością.
Źródło: Wasilij Pierow, 1875, domena publiczna.

„Wiek rozumu” przyniósł ze sobą nie tylko przełomowe odkrycia naukowe, ale również burzliwe i niezwykle doniosłe wydarzenia polityczne. Liczne wojny i rewolucje istotnie zmieniły układ sił na kontynencie europejskim. Mocarstwową pozycję uzyskały takie kraje jak Rosja i Prusy. Pod koniec XVIII w. powstały Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, nowy i silny gracz na arenie międzynarodowej. Z kolei we Francji wybuchła potężna rewolucja, która obaliła rządy absolutne. Tymczasem dawne potęgi, takie jak Szwecja, Turcja czy Rzeczpospolita, traciły na znaczeniu. Spóźnione reformy nie zapobiegły katastrofie Polaków, którzy pod koniec „stulecia świateł”, jak określano oświecenie, musieli pogodzić się z utratą własnej państwowości.

R1MIrQGCXe9gn1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1772 rok pierwszy rozbiór Polski; 3 maja 1791 roku uchwalenie Konstytucji trzeciego maja; od 1788 do 1792 roku Sejm Wielki; 18 maja 1792 roku zawiązanie konfederacji targowickiej; 1793 rok trzeci rozbiór Polski; od 17 czerwca do 23 listopada 1793 roku obradowanie Sejmu grodzieńskiego; 16 października 1793 roku zawarcie przymierza Rzeczpospolitej z Rosją; 1794 rok powstanie kościuszkowskie; 1795 rok trzeci rozbiór Polski; 1918 rok odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sytuację społeczną, polityczną i gospodarczą Rzeczypospolitej w XVIII wieku.

  • Przedstawisz najważniejsze wydarzenia w Europie w XVIII wieku.

  • Przeanalizujesz znaczenie Rzeczypospolitej w XVIII‑wiecznej Europie.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy dotyczący wydarzeń w Europie i w Polsce w XVIII w., wykonując zestaw ćwiczeń.