Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RXSsfC2tqPhaJ
Rysunek przedstawia trzy postacie, dwóch mężczyzn i kobietę. Pośrodku stoi otyła kobieta ubrana w powłóczystą suknię z bufiastymi rękawkami i długim trenem oraz czerwone buciki na obcasie, włosy blond, długie, kręcone, na głowie diadem. Prawą nogą kopie upadającego przed nią mężczyznę. Jest on ubrany w galowy mundur z białymi spodniami, wysokimi, czarnymi oficerkami, granatową marynarką z czerwonymi wstawkami i złotymi naramiennikami. Mężczyzna próbuje uchylić się przed kopniakiem, ma podniesione do góry ręce, przygięte nogi. Z głowy spada mu kapelusz w kształcie półksiężyca, który odsłania łysinę. Kobieta w lewej dłoni trzyma ostrze sztyletu, który wyrwała mu z ręki. Prawą ręką kobieta trzyma za kitkę drugiego mężczyznę, którego przyciąga do siebie. On także ubrany jest w żołnierski strój, przy pasie ma szablę. Za nimi na ścianie fragment mapy w ramie. W dymkach, tekst w języku angielskim opisujący, co mówi każdy z postaci ukazanych na ilustracji.

Trwoga i niemoc. Drugi rozbiór Polski

Samochwała zhańbiony.
Źródło: Isaac Cruikshank, Rijks Museum, domena publiczna.

Karykatura Samochwała zhańbiony albo Kasia w furii trafiła do rąk londyńczyków w połowie października 1792 r., wywołując żywe dyskusje na temat wydarzeń na kontynencie. Rysunek przedstawia Katarzynę II, która ciągnie za włosy Stanisława Augusta Poniatowskiego i z wściekłością wygania księcia Brunszwiku, dowódcę wojsk koalicji antyfrancuskiej. Carycy udało się odzyskać wpływy nad Wisłą po tym, jak król polski przystąpił do konfederacji targowickiej, jednak w tym samym czasie dotarły do niej złe wieści o porażkach Austrii i Prus w wojnie z rewolucyjną Francją. Dwa miesiące później europejska opinia publiczna dowiedziała się o planach kolejnego rozbioru Polski.

R140XrYTBAyJL1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Lata 1788‑1792 Sejm Wielki. Trzeci maja 1791 rok Uchwalenie Konstytucji trzeciego maja. 20 kwiecień 1792 rok Wypowiedzenie wojny Austrii i Prusom przez Francję. 18 maja Zawiązanie konfederacji targowickiej. 24 lipca 1792 Przystąpienie do konfederacji targowickiej. 1793 drugi rozbiór Polski. Czerwiec VI - XI 1793 Sejm grodzieński. 1794 Powstanie kościuszkowskie. 1795 Trzeci rozbiór Polski. 1815 rok Kongres wiedeński.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Odkryjesz, w jakich okolicznościach Prusy i Rosja zepchnęły Rzeczpospolitą na pozycję trzeciorzędnego państwa w Europie.

  • Wyjaśnisz, jak doszło do tego, że Stanisław August Poniatowski stracił w oczach zagranicznych obserwatorów i własnych poddanych.

  • Zaobserwujesz, do czego może doprowadzić nadszarpnięta reputacja i panika w świecie finansów.