Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1MXvUj272McJ
Obraz przedstawia Karola Młota prowadzącego armię do ataku podczas bitwy. siedzi on na białym koniu i jest ubrany w kolczugę i czerwoną pelerynę. Na głowie ma hełm z małą złotą koroną. W prawej ręce trzyma miecz. Za nim tysiące uzbrojonych w miecze i włócznie wojowników ciągnących się po horyzont biegnie na wrogie oddziały.

Państwo Karolingów

Karol Młot w bitwie pod Tours, fragment obrazu Charlesa de Steuben
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po śmierci Chlodwiga w 511 r. państwo Franków zostało podzielone między jego czterech synów. Oddawanie części władzy wszystkim męskim potomkom było odtąd stałym obyczajem w dynastii Merowingów, potem zaś także w innych dynastiach europejskich. O ile synowie zjednoczyciela Franków na ogół zgodnie razem sprawowali rządy, o tyle czasy panowania jego wnuków to okres wojen domowych.

R1Sql2qUB2u8Y1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 481 rok, objęcie tronu Franków przez Chlodwiga. Około 496 rok, przejęcie przez króla Franków, Chlodwiga chrztu.  511 rok, podzielenie państwa Franków pomiędzy czterech synów Chlodwiga. 732 rok, bitwa pod Poitiers.  751 rok, przejęcie władzy nad państwem Franków przez Pepina Krótkiego. Od 753 do 987 roku, sprawowanie władzy w państwie Franków przez dynastię Karolingów. 768 rok, podział królestwa Franków między jego dwóch synów. 800 rok, koronacja cesarska Karola Wielkiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedstawisz drogę Karolingów do władzy.

  • Wymienisz państwa i ludy, które zostały włączone do państwa Franków.

  • Omówisz konsekwencje, jakie miała koronacja Karola Wielkiego na cesarza.