Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4TkbfPtOfJ8D
Obraz przedstawia bitwę pod Chocimiem, w której ścierają się wojska konne polskiej i tureckiej armii. Z centralnej części bitwy unosi się dym. Po lewej stronie jeden z żołnierzy trzyma polski sztandar.

Pogranicze Rzeczypospolitej z Turcją w XVI i na początku XVII w.

Bitwa pod Chocimiem z 1621 r.
Źródło: Józef Brandt, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W wyniku zajęcia wschodnich Węgier przez Turcję po bitwie pod Mohaczem w 1526 r. Polska znalazła się w rzędzie krajów zagrożonych przez imperium osmańskie. Zygmunt Stary jednak starał się zachować pokojowe stosunki z Turkami. Do zawarcia pokoju przyczyniła się bitwa pod Obertynem, do której doszło w 1531 roku. Armia Rzeczpospolitej dowodzona przez Jana Amora Tarnowskiego odniosła zwycięstwo nad wojskami mołdawskimi zależnymi od Osmanów. Następstwem tej wygranej był traktat z Sulejmanem Wspaniałym zawarty w 1533 r. i ponowiony 20 lat później przez Zygmunta Augusta. W XVI w. Rzeczpospolita korzystała z tego, że ekspansja turecka kierowała się na kraje dziedziczne Habsburgów (zachodnie Węgry i Austrię) oraz na teren basenu Morza Śródziemnego.

R95i4rJ84yHSU1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  1526 rok, bitwa pod Mohaczewem. 1533 rok, zawarcie traktatu przez Zygmunta Starego i Sulejmana Wspaniałego.  Pierwszy lipca 1569 roku, zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  1576 rok, objęcie tronu polskiego przez Stefana Batorego.  Od 1617 do 1618 roku, wojna polsko‑szwedzka.  Od 17 września do 7 października 1620 roku, bitwa pod Cecorą.  Od 1620 do 1621 roku, wojna Rzeczpospolitej z Turcją.  2 września do 9 października 1621, bitwa pod Chocimiem.  1648 rok, powstanie Chmielnickiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz punkty zapalne w stosunkach polsko‑tureckich.

  • Przeanalizujesz plany Stefana Batorego i Jana Zamojskiego wobec państwa osmańskiego.

  • Opiszesz sytuację Rzeczpospolitej w pierwszej połowie XVII wieku.