Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OizJOMOlYv4
Fotografia przedstawia rzeźbę mężczyzny w sile wieku. Postać ukazuje lewy profil. Twarz mężczyzny jest owalna. Brwi i czoło są zmarszczone. Oczy postaci są głęboko osadzone. Mężczyzna ma niewielki, zadarty nos. Włosy mężczyzny są gęste, krótkie, przylegają do głowy, są lekko falujące. Mężczyzna ma gęstą brodę i wąsy. Podbródek opiera o prawą dłoń. W tle bezchmurne niebo.

Wiersz Juliana Tuwima Sokrates tańczący w kontekście skamandryckiego nurtu poezji

Posąg Sokratesa w Akademii Ateńskiej Dzieło Leonidasa Drosisa
Źródło: XIX wiek, licencja: CC BY-SA 4.0.

Słowniku mitów i tradycji kultury, redagowanym przez profesora Władysława Kopalińskiego, pod hasłem Sokrates znajdujemy między innymi:
[...] filozof ateński, syn rzeźbiarza Sofronikosa i akuszerki Fenarete, za młodu rzeźbiarz, szybko jednak porzucił ten zawód, odznaczył się w bitwach wojny peloponeskiej, mąż Ksantypy. […] Sokrates uważał, że cnota jest dobrem bezwzględnym, że związana jest z pożytkiem i szczęściem, że sama jest wiedzą, że się jej można uczyć.

Wyobraźmy sobie, że ten filozof odrzuca rozważania na temat cnoty i po prostu zaczyna tańczyć. Jaką postawę wobec życia proponuje Julian Tuwim - poeta z grupy Skamander, pokazujący beztroskę pijącego i tańczącego Sokratesa, któremu jest „wszystko jedno”? Dlaczego właśnie tego filozofa zaprasza do „hopsa, hopsa”….

Twoje cele
  • Rozpoznasz w wierszu Sokrates tańczący cechy koncepcji języka bliskiej poetom z grupy Skamander.

  • Wyjaśnisz, na czym polega w wierszu Juliana Tuwima kontynuacja motywu dionizyjskości w poezji.

  • Zdefiniujesz na podstawie wiersza Sokrates tańczący postawę hedonistyczną.