Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R54TjtQ99HPUh
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia grafikę, na której w widoku z góry widoczne są dwa fragmenty kul jedna obok drugiej. Na powierzchni kul widoczne są mapy nieba. Na czarnych tłach symbolizujących przestrzeń kosmiczną widoczne są jasne punkty, którymi są gwiazdy. Na powierzchniach kul widoczna jest siatka przypominająca południki i równoleżniki, narysowana zielonymi liniami. Wokół kul widoczna jest niebieska obwódka, na której zaznaczono podziałkę kątową wyrażoną w stopniach. Ilustracja stanowi tło dla tytułu "Jak posługiwać się mapą nieba?".

Jak posługiwać się mapą nieba?

Czy to nie ciekawe ?

Jeżeli chcemy zobaczyć polskie góry, otwieramy mapę i wybieramy miasto w górach, do którego chcemy pojechać. A co zrobić, gdy chcemy zobaczyć na niebie konkretną gwiazdę, mgławicę lub galaktykę? Też otwieramy mapę! Mapy nieba pomagają nam znaleźć na niebie konkretne obiekty do obserwacji. Jednak patrząc na karty mapy nieba pokryte kropkami różnej wielkości można dostać zawrotu głowy. Jak posługiwać się mapą nieba, aby znaleźć na niebie wybrany obiekt? Z jakiej mapy skorzystać, gdy obserwujemy niebo bez przyrządów optycznych, a z jakiej, gdy mamy w domu teleskop? O tym dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • dowiesz się, jak mierzyć kąty na niebie „na oko”,

  • nauczysz się posługiwać obrotową mapą nieba,

  • zrozumiesz, dlaczego niektórych obiektów nie znajdziemy na mapie nieba,

  • poznasz różne przyrządy niezbędne do obserwacji nieba,

  • przeanalizujesz, jak dokonywać obserwacji astronomicznych, w zależności od przyrządów, jakimi dysponujesz.