Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1byoXVQSbzdz
Ilustracja przedstawia mężczyzn zebranych w pomieszczeniu. Pośrodku znajduje się stół przykryty ciemnym materiałem z frędzlami na zakończeniach. Na nim stoją skrzynki. Tuż przy stole, w półokręgu, stoją mężczyźni ubrani w czarne sukna z białymi kołnierzykami. Dwóch trzyma w rękach kartki. Jeden z nich trzyma rękę na księdze. Reszta trzyma dwa palce prawej dłoni w górze. Ludzie zgromadzeni w półokręgu za osobami przy stole ubrane są w stroje szlacheckie. Jeden z nich stojący po lewej stronie opiera dłoń o oparcie krzesła. W tle stoi grupa osób w szlacheckich strojach. Nad ich głowami znajduje się żyrandol ze świecami z wyrzeźbionymi złotymi elementami, w tym z postacią Maryi.

Wojna trzydziestoletnia. Działania wojenne w latach 1624–1635

Gerard ter Borch, Ratyfikacja traktatu z Münster 15 maja 1648 roku.
Źródło: Rijksmuseum Amsterdam, domena publiczna.

Dnia 23 maja 1618 r. z okna Zamku Królewskiego na Hradczanach zbuntowani czescy protestanci wyrzucili dwóch namiestników katolickiego cesarza Macieja Habsburga (tzw. defenestracja praska, od łac. de fenestra – z okna). Wydarzenie to zapoczątkowało najpierw powstanie czeskie, a potem europejski konflikt zbrojny nazywany wojną trzydziestoletnią, trwała ona do 1648 roku.

W czerwcu 1618 r. Czesi powołali powstańczy rząd, który zdetronizował ówczesnego króla Czech Ferdynanda II Habsburga, a następnie 26 lipca 1619 r. wybrał na jego miejsce Fryderyka V, księcia Palatynatu i przywódcę niemieckich protestantów. Spowodowało to umiędzynarodowienie konfliktu. Ferdynanda II poparli bowiem katoliccy Habsburgowie hiszpańscy, a po stronie czeskiej opowiedziały się protestanckie państwa I Rzeszy, wspierane przez Danię, Francję, Zjednoczone Prowincje Niderlandów i Szwecję.

ReTWCVuybJFaT1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 23 maja 1618 do 1648 roku. 23 maja 1618 roku odbyła się defenestracja praska. W latach od 1618 do 1625 pierwszy etap wojny trzydziestoletniej czyli czesko palatyński. W 1619 roku wybranie na cesarza Rzeszy, króla Czech i Węgier Ferdynanda Habsburga. 8 listopada 1620 roku bitwa pod Białą Górą. W 1621 roku założenie Kompanii Zachodnioindyjskiej. Od 2 września do 9 października 1621 roku bitwa pod Chocimiem. W latach od 1625 do 1629 drugi etap wojny trzydziestoletniej czyli duński. W latach od 1630 do 1635 trzeci etap trzydziestoletniej czyli szwedzki. W 1648 roku pokój Westfalski. W latach od 1618 do 1648 trwała wojna trzydziestoletnia.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz przyczyny i przebieg wojny trzydziestoletniej.

  • Wyjaśnisz, dlaczego francuski katolicki kardynał Richelieu zawarł sojusz z protestantami przeciw katolickim Habsburgom.

  • Ocenisz skutki pokoju westfalskiego dla Niemiec.